Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ynahoh

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

09/07/2023 15:11

05/09/2022 02:50
Jordans Yeezy Jordan Shoes [url=https://www.a

03/09/2022 06:10
Jordans Yeezy Jordan Shoes [url=https://www.a

24/10/2016 22:43
Nur białodzioby i wydrzyk tęposterny - nowymi gatunkami na Zbiorniku

08/09/2013 22:03
Kropiatka 234 gatunkiem na Zbiorniku Dobczyckim!

Obserwatorzy

Michał Baran (e-mail: ovis@o2.pl)
Ukończyłem studia biologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1998 r. Rok później studia podypolomowe "Ochrona i kształtowanie środowiska geograficznego", również na UJ. Od 1998 r. pracuję w samorządzie gminnym, najpierw w Pcimiu (1998-2006), a obecnie w Mszanie Dolnej. Od 1997 roku mieszkam w Myślenicach i obserwuje ptaki na pobliskim Zbiorniku Dobczyckim, który stał się głównym miejscem moich przyrodniczych wypadów. W 2006 uczestniczyłem w projekcie "Zainicjowanie nowych kierunków rozwoju gospodarczego gmin leżących nad Zbiornikiem Dobczyckim przez rozszerzenie jego funkcji o eko-turystykę" (SMART, Interreg) poprzez odczyt na konferencji i artykuł w materiałach konferencyjnych o ptakach zbiornika. Wtedy też zrodził się pomysł powstania niniejszej strony.

Doc. dr hab. Robert Gwiazda (e-mail; gwiazda@iop.krakow.pl)
Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Po skończeniu studiów w Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek: biologia środowiskowa) zostałem zatrudniony w Zakładzie Biologii Wód PAN w Krakowie. W 1985 zostałem współpracownikiem Stacji Ornitologicznej Instytutu Ekologii PAN i uzyskałem prawo obrączkowania ptaków ze wszystkich gatunków.
Badania ornitologiczne na Zbiorniku Dobczyckim prowadzę od momentu jego powstania w 1986 r. Można je podzielić na trzy grupy tematyczne:
1. struktura i liczebność zespołów ptaków wodnych na zbiornikach,
2. rola troficzna ptaków wodnych i ich znaczenie w obiegu nutrietów w ekosystemach wodnych,
3. ekologia ptaków rybożernych w tym skład pokarmu i wybiórczość pokarmowa.
Moja praca magisterska dotyczyła zróżnicowania morfo-ekologicznego zespołu ptaków wodnych na Zbiorniku Dobczyckim i jego roli troficznej. Przygotowana praca doktorska dotyczyła ekologii żerowania perkoza dwuczubego na Zbiorniku Dobczyckim i Goczałkowickim w cyklu rocznym.

Łukasz Kajtoch (e-mail: l_kajtoch@yahoo.com)
Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. Studia biologiczne ukończyłem na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tematyce ornitologicznej dotychczas zajmowałem się inwentaryzacją awifauny doliny Raby oraz sąsiadujących pogórzy i Beskidu Wyspowego. Obecnie moje zainteresowania skupiają się na badaniu ekologii wybranych gatunków (np. tracza nurogęsi nad Rabą), wpływu działalności człowieka na zespoły ptaków w podgórskich dolinach rzecznych oraz na identyfikacji i ochronie ostoi ptasich w Małopolsce (m.in. nad Rabą).Krzysztof Kus (e-mail: k.kus@mto-kr.pl)
Od dziewiętnastu lat mnóstwo czasu spędzam z lornetką w terenie, kiedyś częściej dniem, teraz nocą. Wyprawy "na ptaki" są moją pasją, a ostatnio także sposobem na życie, kiedy odbywają się wraz z dziećmi w prowadzonej przeze mnie firmie zajmującej się edukacją przyrodniczą. Moje zainteresowania koncentrują się wokół sów, ptaków tajemniczych i pełnych zagadek. Szczególnie interesują mnie problemy bytowania sów w miastach, ich ekologii, zmian w behawiorze, wybiórczości siedliskowej, pokarmu. Aktywnie działam na rzecz poznawania i ochrony sów w Stowarzyszeniu Ochrony Sów.
Ze Zbiornikiem Dobczyckim jestem związany od urodzenia. Moje nastąpiło nieco wcześniej niż akwenu :) zatem pamiętam jeszcze czajki kwilące nad polami w miejscu gdzie teraz mamy środek jeziora i perkozy na starorzeczach Raby, które obecnie znajdują się parę metrów pod wodą. Nad brzegami zbiornika uczyłem się rozpoznawania ptaków, tutaj widziałem swojego pierwszego bielika i rybołowa. Długie godziny w upale, słocie i na mrozie dostarczały zawsze niezapomnianych ptasich wrażeń. Obecnie bywam nad zbiornikiem rzadziej, jednak gdy tylko mam okazję, nawet przejeżdżając, zatrzymuje się na chwilę by popatrzeć na Jezioro Dobczyckie i jego skrzydlatych mieszkańców.

Andrzej Bisztyga (biszan@interia.pl)
Mieszkam w Myślenicach. Z wykształcenia jestem muzykiem (gitarzystą m.in. zespołu country Konwój). Interesuję się obserwacjami ptaków, górskimi wędrówkami, roślinami wodnymi oraz innymi aspektami przyrody, a także akwarystyką, hodowlą kaktusów i innych roślin, narciarstwem alpejskim. Moje ulubione miejsca na wyprawy przyrodnicze to: Zbiornik Dobczycki (bo blisko), Puszcza Niepołomicka, góry (Karpaty), Stawy Zatorskie, Bagna Biebrzańskie, wybrzeże Bałtyku. Ulubione ptaki to sowy i szponiaste.
Jakub Pełka (jakubpelka@gmail.com)
W 2010 roku kończę studia na Wydziale Leśnym na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Ornitologią zajmuję się amatorsko i hobbystycznie, ale ciągle staram się pogłębiać wiedzę z tej dziedziny. Dotychczas byłem odpowiedzialny za współorganizację projektu ochrony tracza nurogęsi w okolicach Zbiornika Dobczyckiego oraz badania dzięciołów (trójpalczastego i białogrzbietego) w Beskidzie Wyspowym (pod kierownictwem Ł. Kajtocha). W związku z miejscem zamieszkania Zbiornik Dobczycki jest jednym z najczęściej odwiedzanych przeze mnie miejsc obserwacji ptaków w Małopolsce.

Wygenerowano w sekund: 0.00
1,988,454 Unikalnych wizyt