Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ynahoh

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

09/07/2023 15:11

05/09/2022 02:50
Jordans Yeezy Jordan Shoes [url=https://www.a

03/09/2022 06:10
Jordans Yeezy Jordan Shoes [url=https://www.a

24/10/2016 22:43
Nur białodzioby i wydrzyk tęposterny - nowymi gatunkami na Zbiorniku

08/09/2013 22:03
Kropiatka 234 gatunkiem na Zbiorniku Dobczyckim!

Ciekawe miejsca dla ornitofauny na Zbiorniku Dobczyckim.



Najciekawsze miejsca i obszary Zbiornika Dobczyckiego obrazuje rycina. Są to miejsca lęgów, żerowania i odpoczynku gatunków charakterystycznych dla awifauny tego akwenu.




Basen Dobczycki.
Miejsce późnojesiennych i zimowych koncentracji ptaków blaszkodziobych (głównie krzyżówki), mew, kormorana, perkozów i nurów. Tama wykorzystywana jest przez ptaki jako miejsce odpoczynku. Obserwacje na tej części akwenu można prowadzić z punktów widokowych Nr 1, 2, 4 (na rysunku). Wejście na zaporę i ujęcie wieżowe wody obecnie jest utrudnione - wymaga uzyskania zezwolenia od zarządców obiektów (odpowiednio RZGW i MPWiK). Podczas całkowitego zlodowacenia zbiornika ptaki można obserwować na Rabie poniżej zapory.

Zatoka Wolnicy (Zakliczyńska)
Bardzo płytka część zbiornika z roślinnością wynurzoną. Miejsce lęgów wielu gatunków. Przy niskim poziomie piętrzenia odsłaniają się błotniste brzegi atrakcyjne m.in. dla ptaków siewkowych i czapli. Obserwacje można prowadzić z okolic mostu przecinającego zatokę (punkt Nr 3 na Ryc.) lub parku w Brzączowicach (Nr 5 na rysunku).

Droginia
Las przylegający do zbiornika w tym miejscu to stanowisko lęgowe czapli siwych, tzw. czapliniec. W lesie ponadto lęgnie się pustułka, wrona siwa oraz gatunki typowo leśne. Podczas niskich stanów wody odsłaniają się miejsca żerowiskowe dla siewkowych. Dobry widok na Basen Myślenicki (kormoran, perkoz dwuczuby, nurogęś, grążyce) spod kościoła (punkt Nr 6).

Cofka
Płytka część zbiornika, systematycznie i bardzo szybko wymulana przez Rabę. Do 2003 porośnięta ubogą roślinnością, a więc atrakcyjna dla ptaków siewkowych. Obecnie zarośnięta w całości krzakami wierzb (Salix sp.), w których lęgną się i żerują ptaki wróblowe (potrzos, dziwonia, pokrzewki). Atrakcyjnym miejscem, wykorzystywanym przez ptaki jako miejsce obserwacyjne jest mur, biegnący wzdłuż wału od Osieczan do Drogini (punkt Nr 7). Na murku można spotkać najczęściej: pliszki, dzierzby, pokrzewki, krukowate. Na początku cofki zbiornika znajdują się 3 stawy PZW, na których można spotkać lęgowe krzyżówki, kokoszkę wodną, remiza, czy polujące zimorodki.

Pola i łąki kośne w Osieczanach
Miejsce lęgów gatunków typowo polnych i łąkowych: przepiórki, derkacza, czajki, pliszki żółtej, kląskawki oraz żerowania myszołowa, pustułki, srokosza, krukowatych, szpaka.

Nowa cofka (punkt Nr 8)
Obszar ujścia Raby do Zbiornika Dobczyckiego od 2005 roku jest miejscem poboru żwiru do przebudowy drogi krajowej Nr 7 na drogę ekspresową. Dotychczas, zgodnie z projektem poszerzono i pogłębiono koryto rzeki. Docelowo mają powstać jeszcze wyspy, które będą dogodnym miejscem do gniazdowania i żerowania dla sieweczek, brodźca piskliwego, mew, rybitw oraz innych gatunków ptaków.

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,983,522 Unikalnych wizyt